Skip to main content

Gutkovskiy Fencing Academy

Home
2017 Summer Schedule
Classes
Coaches
Private lessons
Introductory program
Tournament results
2016 - 2017 season
2015 - 2016 season
2014 - 2015 season
2013 - 2014 season
2012 - 2013 season
2011 - 2012 season
2010 - 2011 season
2009 - 2010 season
2008 - 2009 season
Photo gallery
College destinations
Online scheduling
Forms & Applications
Parties
Directions
Contact Us
2016 - 2017 season results

 FencerEventResults
GFA Team
(Czarina Alfonso, Renata Chusid,
Asherah Horsley and Haley Koo)
NAC     Cleveland, OH   March 10-13, 2017
Gold (Y-14)

Czarina Alfonso
NAC     Cleveland, OH   March 10-13, 2017

SYC     National Harbor, MD   January 14-16, 2017


SYC     Secaucus, NJ   November 25-27, 2016


NAC     Milwaukee, WI   November 11-14, 2016


NAC     Detroit, MI   October 07-10, 2016


RJCC    Rocky Point, NY   September 24-25, 2016


ROC     Metuchen, NJ   September 03-04, 2016
 Top 16 (Y-14)   Top 32 (Div 2)

Top 32 (Y-14)

Top 8 (Y-14)

Top 32 (Y-14)   Top 32 (Cadet)

Top 8 (Div 2)

Top 8 (Cadet)

Top 8 (Div 2)
Gabrielle ApelianRYC     Garfield, NJ   March 04-05, 2017
Top 8 (Y-14)

Katherine Apelian

SYC     Rocky Point, NY   May 05-07, 2017

SYC     National Harbor, MD   April 28-30, 2017


NAC     Cleveland, OH   March 10-13, 2017


RYC     Garfield, NJ   March 04-05, 2017


SYC     National Harbor, MD   January 14-16, 2017


SYC     Rosemont, IL    December 16-18, 2016

SYC     Secaucus, NJ   November 25-27, 2016


SYC     Brockport, NY   October 28-30, 2016


RYC     S. Hackensack, NJ   October 15-16, 2016

RYC     New Haven, CT   September 17-18, 2016

SYC     Suffern, NY   September 10-11, 2016

Pan American Championship   Ponce, Puerto Rico  
August 22-26, 2016



Top 16 (Y-12)   Top 16 (Y-14)


Silver (Y-12)   Top 16 (Y-14)


Gold (Y-12)   Top 64 (Y-14)


Bronze (Y-12)

Top 16 (Y-14)

Top 8 (Y-14)

Top 16 (Y-14)

Gold (Y-12)   Top 32 (Y-14)

Gold (Y-12)   Top 8 (Y-14)

Gold (Y-14)

Top 16 (Y-14)   Top 8 (Y-12)

Gold (Youth)


Ethan Augustine

SYC     Rocky Point, NY   May 05-07, 2017

SYC     National Harbor, MD   April 28-30, 2017


RYC     Maplewood, NJ   March 25-26, 2017


NAC     Cleveland, OH   March 10-13, 2017

SYC     National Harbor, MD   January 14-16, 2017

SYC     Secaucus, NJ   November 25-27, 2016

SYC     Brockport, New York   October 28-30, 2016

RYC     New Haven, CT   September 17-18, 2016

SYC     Suffern, NY   September 10-11, 2016
 

Top 16 (Y-12)   Top 8 (Y-14)


Top 8 (Y-12)   Top 32 (Y-14)


Top 8 (Y-14)

Top 32 (Y-12)

Top 8 (Y-12)   Top 64 (Y-14)

Top 16 (Y-12)

Top 16 (Y-14)

Top 8 (Y-12)


Top 8 (Y-12)




Anthony Bae
RJCC   Rocky Point, NY   September 24-25, 2016

SYC     Suffern, NY   September 10-11, 2016

ROC     Metuchen, NJ   September 03-04, 2016

Top 8 (Cadet)

Top 16 (Y-14)


Top 8 (Div 2)


Liam Bas


SYC     Rocky Point, NY   May 05-07, 2017


RYC     Maplewood, NJ   March 25-26, 2017


NAC     Cleveland, OH   March 10-13, 2017


RYC     Jersey City, NJ   January 28-29, 2017


SYC     National Harbor, MD   January 14-16, 2017



RYC     Cedar Grove, NJ   December 10-11, 2016


SYC     Secaucus, NJ   November 25-27, 2016


SYC     Brockport, NY   October 28-30, 2016


RYC     S. Hackensack, NJ   October 15-16, 2016


SYC     Suffern, NY   September 10-11, 2016


RYC     Boston, MA   August 20-21, 2016




Bronze (Y-10)   Top 32 (Y-12)


Gold (Y-10)

Gold (Y-10)   Top 16 (Y-12)

Top 8 (Y-10)   Silver (Y-12)

Top 16 (Y-10)   Top 8 (Y-12)  
Top 64 (Y-14)

Gold (Y-10)

Top 8 (Y-10)   Top 16 (Y-12)


Top 8 (Y-10)   Top 16 (Y-12)

Gold (Y-10)   Top 8 (Y-12)


Silver (Y-10)


Gold (Y-10)   Bronze (Y-12)



Ronen Bas

RYC     Boston, MA   August 20-21, 2016
Top 8 (Y-12)

Josephine Chang
RYC     National Harbor, MD   January 14-16, 2017

RJCC   Boston, MA   December 17-18, 2016

SYC     Secaucus, NJ   November 25-27, 2016


NAC     Milwaukee, WI   November 11-14, 2016


SYC     Brockport, NY   October 28-30, 2016


SYC     Suffern, NY   September 10-11, 2016

Top 8 (Y-12)   Top 32 (Y-14)

Top 8 (Y-14)

Top 8 (Y-14)

Top 16 (Y-12)

Silver (Y-12)   Top 8 (Y-14)

Top 8 (Y-14)   Bronze (Y-12)

Jia Chen
SYC     Rocky Point, NY   May 05-07, 2017Bronze (Y-10)


Eunice Cho
ROC    Aurora, CO   March 25-27, 2017

NAC     Milwaukee, WI   November 11-14, 2016

 Top 8 (Div 1A)

Top 64 (Cadet)

Mikayla Chusid

SYC     Rocky Point, NY   May 05-07, 2017

RYC     Maplewood, NJ   March 25-26, 2017


NAC     Cleveland, OH   March 10-13, 2017


RYC     Garfield, NJ   March 04-05, 2017


SYC     Brockport, NY   October 28-30, 2016


SYC     St. Louis, MO   October 14-16, 2016


SYC     Suffern, NY   September 10-11, 2016

Top 32 (Y-12)

Top 8 (Y-12)

Top 16 (Y-10)

Silver (Y-10)

Top 8 (Y-10)

Silver (Y-10)

Top 8 (Y-10)


Renata Chusid


SYC     Rocky Point, NY   May 05-07, 2017

NAC     Cleveland, OH   March 10-13, 2017


Junior Olympics     Kansas City, MO
February 17-20, 2017


NAC     Milwaukee, WI   November 11-14, 2016


RJCC     Suffern, NY   November 05-06, 2016


SYC     St. Louis, MO   October 14-16, 2016


NAC     Detroit, MI   October 07-10, 2016


RJCC    Rocky Point, NY   September 24-25, 2016


SYC     Suffern, NY   September 10-11, 2016


Top 16 (Y-14)

Top 8 (Y-14)

Top 8 (Cadet)


Gold (Y-14)   Top 64 (Cadet)

Top 8 (Cadet)

Gold (Y-14)

Top 16 (Cadet)

Top 8 (Cadet)

Top 16 (Y-14)


Brandon Gee



SYC     Rocky Point, NY   May 05-07, 2017

SYC     National Harbor, MD   April 28-30, 2017

RYC     Maplewood, NJ   March 25-26, 2017

 Top 32 (Y-14)

Top 64 (Y-14)

Top 8 (Y-14)

Alexander Horsley
SYC     Rocky Point, NY   May 05-07, 2017

SYC     National Harbor, MD   April 28-30, 2017

NAC     Cleveland, OH   March 10-13, 2017


RYC/RJCC     Columbus, OH   March 4-5, 2017

Top 32 (Y-12)

Top 64 (Y-12)


Top 64 (Y-12)

Top 8 (Y-12)

Asherah Horsley


SYC     Rocky Point, NY   May 05-07, 2017

SYC     National Harbor, MD   April 28-30, 2017


RJCC     Burlington, NJ   April 01-02, 2017


NAC     Cleveland, OH   March 10-13, 2017


RYC/RJCC     Columbus, OH   March 4-5, 2017


Junior Olympics     Kansas City, MO
February 17-20, 2017


SYC     Secaucus, NJ   November 25-27, 2016


ROC     S. Hackensack, NJ   November 19-20, 2016


NAC     Milwaukee, WI   November 11-14, 2016


RJCC     Suffern, NY   November 05-06, 2016


SYC     Brockport, NY   October 28-30, 2016


NAC     Detroit, MI   October 07-10, 2016

SYC     Suffern, NY   September 10-11, 2016




Top 16 (Y-14)

Top 16 (Y-14)


Bronze (Cadet)   Top 8 (Junior)


Top 16 (Y-14)

Silver (Y-14)   Top 8 (Cadet)

Top 64 (Cadet)  Top 64 (Junior)


Top 8 (Y-14)

Bronze (Div 1A)


Top 32 (Y-14)   Top 32 (Cadet)

Bronze (Cadet)

Top 8 (Y-14)

Top 32 (Cadet)

Top 32 (Y-14)




Katerina Kaganovich


SYC     National Harbor, MD   April 28-30, 2017


Top 32 (Y-14)

Anisha Kasi
ROC     Rocky Point, NY   April 29-30, 2017

RJCC     Burlington, NJ   April 01-02, 2017


ROC & RJCC     Rochester, NY   March 24-26, 2017


RJCC     Suffern, NY   November 05-06, 2016


NAC     Detroit, MI   October 07-10, 2016


Bronze (Div 1A)


Top 8 (Junior)


Gold (Div 1A)   Silver (Junior)


Silver (Junior)
 
Top 64 (Cadet)

Sanjay Kasi


SYC     Rocky Point, NY   May 05-07, 2017


SYC     National Harbor, MD   April 28-30, 2017

SYC     Secaucus, NJ   November 25-27, 2016

RYC     New Haven, CT   September 17-18, 2016


SYC     Suffern, NY   September 10-11, 2016






Top 8 (Y-12)   Top 16 (Y-12)


Top 16 (Y-12)

Top 32 (Y-12)

Gold (Y-12)


Top 16 (Y-12)



 

Haley Koo



Pan-American Junior & Cadet Championships   
Havana, Cuba   March 01-07, 2017


NAC     Cleveland, OH   March 10-13, 2017


NJSIAA     Montgomery, NJ   March 05, 2017


Junior Olympics     Kansas City, MO
February 17-20, 2017


ROC     Jersey City, NJ   February 10-12, 2017


NAC     Columbus, OH   January 06-09, 2017


NAC     Richmond, VA   December 02-05, 2016


SYC     Secaucus, NJ   November 25-27, 2016


NAC     Milwaukee, WI   November 11-14, 2016


RJCC     Suffern, NY   November 05-06, 2016


RJCC    Jersey City, NJ   October 21-23, 2016


NAC     Detroit, MI   October 07-10, 2016


SYC     Suffern, NY   September 10-11, 2016


ROC     Metuchen, NJ   September 03-04, 2016




Top 16 (Cadet)


Gold (Y-14)

Silver

Top 64 (Cadet)


Silver (Div 1A)

Top 64 (Div 1)


Bronze (Div 1A)


Gold (Y-14)

Top 64 (Cadet)

Silver (Cadet) Top 8 (Junior)


Silver (Junior)

Top 16 (Cadet)

Silver (Y-14)


Top 8 (Div 1A)



Rachel Koo


RJCC     Burlington, NJ   April 01-02, 2017


NAC     Cleveland, OH   March 10-13, 2017


SYC     National Harbor, MD   January 14-16, 2017


SYC     Secaucus, NJ   November 25-27, 2016


NAC     Milwaukee, WI   November 11-14, 2016


SYC     Suffern, NY   September 10-11, 2016

Top 8 (Cadet)

Top 8 (Y-14)

Silver (Y-12)

Top 32 (Y-14)

Top 32 (Y-14)

Top 16 (Y-14)   Silver (Y-12)


Ashley Lo

ROC     Rocky Point, NY   April 29-30, 2017

Pan-American Junior & Cadet Championships    
Havana, Cuba   March 01-07, 2017


NJSIAA     Montgomery, NJ   March 05, 2017


Junior Olympics     Kansas City, MO
February 17-20, 2017


NAC     Columbus, OH   January 06-09, 2017


NAC     Milwaukee, WI   November 11-14, 2016


RJCC    Jersey City, NJ   October 21-23, 2016


NAC     Detroit, MI   October 07-10, 2016


Top 8 (Div 1A)

Top 8 (Cadet)


Gold

Top 64 (Junior)


Top 32 (Div 1)


Top 64 (Junior)

Top 8 (Cadet)

Top 64 (Cadet)

Sarah Ng
SYC     Rocky Point, NY   May 05-07, 2017
Top 8 (Y-10)

Elijah Onik

NAC     Cleveland, OH   March 10-13, 2017

SYC     Secaucus, NJ   November 25-27, 2016


Top 64 (Y-12)

Top 32 (Y-12)
 

Briana Parris

ROC     Rocky Point, NY   April 29-30, 2017

Junior Olympics     Kansas City, MO
February 17-20, 2017


NAC     Columbus, OH   January 06-09, 2017


ROC     S. Hackensack, NJ   November 19-20, 2016

Top 8 (Div 1A)

Top 64 (Cadet)  Top 64 (Junior)


Top 64 (Div 1)


Top 8 (Div 1A)


Joah Park
NAC     Detroit, MI   October 07-10, 2016
 Top 8 (Div 2)

Noah Park


Junior Olympics     Kansas City, MO
February 17-20, 2017


RJCC     Suffern, NY   November 05-06, 2016


RJCC     Jersey City, NJ   October 21-23, 2016

Top 64 (Cadet)


Top 8 (Cadet)

Top 8 (Cadet)

Lana Prieur
NAC     Cleveland, OH   March 10-13, 2017

NAC     Detroit, MI   October 07-10, 2016

Top 8 (Div 2)

Top 32 (Div 2)

Michael Yerokhin

SYC     Rocky Point, NY   May 05-07, 2017

SYC     National Harbor, MD   April 28-30, 2017


RYC     Maplewood, NJ   March 25-26, 2017


NAC     Cleveland, OH   March 10-13, 2017


RYC     Garfield, NJ   March 04-05, 2017


SYC     National Harbor, MD   January 14-16, 2017


RYC     Cedar Grove, NJ   December 10-11, 2016


SYC     Secaucus, NJ   November 25-27, 2016


SYC     Suffern, NY   September 10-11, 2016


Top 8 (Y-12)

Top 64 (Y-12)    Top 32 (Y-14)


Top 8 (Y-12)

Top 32 (Y-12)

Top 8 (Y-12)   Top 8 (Y-14)

Top 64 (Y-12)

Gold  Y-12   Top 8 Y-14


Top 32 (Y-12)

Top 16 (Y-12)