Skip to main content

Gutkovskiy Fencing Academy

Home
Classes
Coaches
Private lessons
Introductory program
Tournament results
2017 - 2018 season
2016 - 2017 season
2015 - 2016 season
2014 - 2015 season
2013 - 2014 season
2012 - 2013 season
2011 - 2012 season
2010 - 2011 season
2009 - 2010 season
2008 - 2009 season
Photo gallery
College destinations
Online scheduling
Forms & Applications
Parties
Directions
Contact Us
2010 - 2011 season results

 
FencerEvent
Results
Junior Foil Women's Team 1 (Audrey Lee, Jacqueline Dubrovich, Rachel Viqueira, Jennifer Yamin)

Junior Foil Women's Team 2 (Liana Yamin, Sarit Kapon, Anastasiya Muravyeva)

GFA Team 1 (Sarit Kapon, Rachel Viqueira, Jennifer Yamin, Liana Yamin)
Junior Olympics
Dallas, TX
February 18-21, 2011



Junior Olympics
Dallas, TX
February 18-21, 2011


NAC
Reno, NV
July 1-10, 2011

Gold Medal





Bronze Medal




Silver Medal
Junior


Kimberly Adams
NAC A
Cincinnati, OH
October 15-18, 2010
Top 16
Veterans 40
Eric Cho
NAC
Detroit, MI
March 11-14, 2011
Top 16
Div II
Eunice ChoSYC
Rochester, NY
September 23-24, 2010

SYC
Durham, NH
January 8-9, 2011

Capitol Clash SYC
Annandale, VA
February 4-6, 2011

SYC
Long Island, NY
March 4-6, 2011

NAC E
Portland, OR
April 15-18, 2011

NAC
Reno, NV
July 1-10, 2011
3rd Place
Y-10


Top 8



2nd Place
Y-10


3rd Place
Y-10


Top 16
Y-10


Top 32
Y-10
Jacqueline Dubrovich
NAC A
Cincinnati, OH
October 15-18, 2010

Junior World Cup
Luxembourg
November 6 2010

NAC B
Milwaukee, WI
November 19-22, 2010

Junior World Cup
Wald Kirsch, Germany
December 3-5, 2010

EU Cadet Circuit
Tauberbischofsheim, Germany
November 27-29, 2010

North American Cup
Atlanta, GA
December 18-20, 2010

NAC
Dallas, TX
January 14-17, 2011

World Cup
Lyon, France
February 5, 2011

Junior Olympics
Dallas, TX
February 18-21, 2011

World Championship Ct/Jr
Dead Sea, Jordan
March 29-April 6, 2011


NAC
Reno, NV
July 1-10, 2011
Top 16
Div I


Top 8



2nd, Cadet
Top 8, Junior


Top 32



1st Place




Top 16
Div I


Top 8, Junior
3rd Place, Div I


Top 16
Junior


Gold medal
Junior


6th Place
Cadet &
Silver Medal Junior (team)

Silver Medal
Junior

Sarit Kapon
NAC
Dallas, TX
January 14-17, 2011
Top 32
Cadet
Alan Ko
SYC
Long Island, NY
March 4-6, 2011

Summer Nationals
Reno, NV
July 1-10, 2011
Top 16
Y-14


Top 16
Div 3

Anna Lee
RYC Denise O'Connor
Maplewood, NJ
March 19-20 2011
3rd Place
Audrey Lee
NAC
Dallas, TX
January 14-17, 2011

Junior Olympics
Dallas, TX
February 18-21, 2011

NJSIAA Individual State Championship
March 13, 2011

NAC
Reno, NV
July 1-10, 2011
Top 32
Junior


Top 32
Junior


Silver Medal



Top 32
Junior

Grace McCarthy
Capitol Clash SYC
Annandale, VA
February 4-6, 2011

SYC
Long Island, NY
March 4-6, 2011

NAC
Reno, NV
July 1-10, 2011
Top 8
Y-10


3rd Place
Y-10


Top 32
Y-10

Anastasiya Muravyeva
Capitol Clash SYC
Annandale, VA
February 4-6, 2011

NAC
Reno, NV
July 1-10, 2011

Summer Nationals
Reno, NV
July 1-10, 2011
3rd Place
Y-14


Top 32
Cadet


Bronze Medal
Div 1A

Naomi Popkin
 SYC Y-14
Chandler, AZ
October 5-7, 2010

SYC
Rochester, NY
September 23-24 2010

SYC
Louisville, KY
January 29-30, 2011

Capitol Clash SYC
Annandale, VA
February 4-6, 2011

NAC
Detroit, MI
March 11-14, 2011

NAC E
Portland, OR
April 15-18, 2011

2011 Pan American Youth
Championship
Ixtapa Zihuatanejo, Mexico
May 27-30, 2011

NAC
Reno, NV
July 1-10, 2011

Summer Nationals
Reno, NV
July 1-10, 2011
Top 16
Y-14


Top 16
Y-14


3rd Place
Y-14


Top 8
Y-14


Top 16
Div II


Top 32
Y-14


Top 16
Y-14



Top 32
Junior


Top 16
Y-14

Ian Quin
Denise O'Connor RYC
Maplewood, NJ
March 19-20, 2011

Barbara Lynch RYC
Maplewood, NJ
December 18, 2010
3rd Place


2nd Place
Rachel Viqueira
ROC
Chandler, AZ
March 26-27, 2011

Summer Nationals
Reno, NV
July 1-10, 2011
1st Place



Top 8
Div 2
Madison XagorarisSYC
Rochester, NY
September 23-24, 2010

Capitol Clash SYC
Annandale, VA
February 4-6, 2011

NAC
Reno, NV
July 1-10, 2011
Top 8
Y-10


3rd Place
Y-10


Top 32
Y-10
Jennifer YaminAngyalfold-PBT Cup
Budapest, Hungary
October 3, 2010

NAC A
Cincinnati, OH
October 15-18, 2010

NAC B
Milwaukee, WI
November 19-22, 2010

North American Cup
Atlanta, GA
December 18-20, 2010

NAC
Dallas, TX
January 14-17, 2011

Junior Olympics
Dallas, TX
February 18-21, 2011

Div 1 National
Championship
Portland, OR
April 15-18, 2011

NAC
Reno, NV
July 1-10, 2011
Top 8
EU. Cadet Circuit

Top 32
Div I


3rd, Junior
Top 8, Cadet


Top 32
Div I


Top 32
Cadet


Bronze medal, Cadet
Top 16, Junior


Top 32



Top 32
Junior

Liana Yamin
NAC B
Milwaukee, WI
November 19-22, 2010

NAC
Reno, NV
July 1-10, 2011
Top 16
Cadet


Top 32
Cadet